Amasra Masalsı Güzellikler Diyarı!

 Ana Sayfa   |   Chat Sohbet   |   Haberler   |   Şehir Haritaları   |   Fotoğraf Galerisi  Makaleler   |   Videolar

   ANA MENU

 Amasra
 Amasra Pansiyonları
 Amasra Otelleri
 Amasra Restaurant - Amasra Restaurantları
 Amasra Cafe ve Disco
 Amasra Yat Turları
  Amasra Kalesi
     Amasra Kalesi ilk kez Romalılar döneminde, bugun ayakta duran surlar ise Bizanslılar döneminde yapılmıştır. M.S. 14. ve 15. yüzyıllarda Cenovalılar tarafından ön duvarlar ve kapılar yapılarak daha iyi savunmaya alınmıştır. Surlar Boztepe ve Zindan mahalle...Devamı..
 Amasra Kalesi makalesi 5384 kez okundu.

  Amasra Çekiciler Çarşısı
     Ağaç işleri Çekicilik, bir ahşap oymacılığı süsleme sanatıdır. Özellikle Amasra`da, bölgede yetişen ağaçlardan elverişli olanların el tezgâhlarında oyulması, işlenmesi ile küçük ev ve hediyelik eşya yapılır. Zanaatkârların toplandığı Çekiciler Çarşısı Ama...Devamı..
 Amasra Çekiciler Çarşısı makalesi 5678 kez okundu.

  Amasra Osmanlı Hamamı
     Osmanlı hamamının ne zaman ve kim tarafından yapıldığı bilinmemektedir ancak XVI yüz yıl sonlarında yapıldığı tahmin edilmektedir....Devamı..
 Amasra Osmanlı Hamamı makalesi 5110 kez okundu.

  Amasra Bedesten
     Amasra`nın güneyinde sahile yaklaşık olarak 1.5km uzaklıktadır. MS. 1. yy. sonları ve 2. yy. başlarında muhtemelen Roma Eyalet Meclis Sarayı ( Boleuyerion ) olarak yapıldığı sanılmaktadır. Bazilika planlı olup, 5 adet Sahını ( Nef ) ve 18 * 45 mt. lik boy...Devamı..
 Amasra Bedesten makalesi 5361 kez okundu.

  Amasra Direkli Kaya
     Amasra`nın küçük liman mevkisinde bulunan Direkli Kaya, kayaların ustaca üst üste dizilmesi ile oluşturulmuş 7 metre boyundaki tarihi olarak en önemli kalıntılardan biridir. ön bölümde kayanın içi oyularak yapılmış bir havuz göze çarmakta olup bu havuz ha...Devamı..
 Amasra Direkli Kaya makalesi 5269 kez okundu.

  Amasra Tavşan Adası
     Tavşan Adası Amasra'yı oluşturan önemli Adalardan bir tanesidir. Tavşan Adasında Cenevizlilerden kalma tarihi kalıntılar mevcuttur. (Bizans Kilisesi-Manastır) ismini yıllar öncesinde adaya bırakılan ve halen adada yaşamakta olan tavşanlardan almıştır. Ada...Devamı..
 Amasra Tavşan Adası makalesi 6070 kez okundu.

  Amasra Kuş Kayası Yol Anıtı
     Kuşkayası-Yol Anıtı M.S. 41-54 tarihleri arasında Roma İmparatoru Tiberius Germanicus Cladius zamanında Bithynis Pontus Valiliği’ne atanan Gais Julius Aeuilb tarafından, bölgenin, ‘karayolu dinlenme yeri’ olduğunu belirtmek için inşaha edilmistir Kemerli ...Devamı..
 Amasra Kuş Kayası Yol Anıtı makalesi 4984 kez okundu.

  Amasra Müzesi
     Amasra'nin antik bir yerlesim merkezi olmasi ve tarihi eser açisindan zengin olmasi nedeniyle burada bir müze kurulmasi zorunlu hale gelmistir. Sair-yazar Tahir Karaoguz'un öncülügünde Amasra'ya bir müze kurulmasi için uzun yillar ugrasilmistir. Nihayet 1...Devamı..
 Amasra Müzesi makalesi 5067 kez okundu.

 
                                         


Bu site
©Ajfe İnternet Hizmetleri Tarafından Yapılmıstır Sitede yayınlanan yazı, fotoğraf, harita, illüstrasyon ve konuların her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilerek dahi alıntı yapılamaz.
2006-2019 Ajfe İnternet Hizmetleri