Amasra | Barış Akarsu
 Barış Akarsu - Amasra´nın Hırçın Dalgası Tanıtım Sayfasıdır.  Üye Ol  Şifremi Unuttum


 Amasra
 21.01.2010 tarihinde , Turgut MIZRAP tarafından yazılmış ve 9086 kere okunmuş.
Amasra, Bartın ilinin 17km. kuzeyindedir.Şehir, kuzeye doğru uzanan bir yarımada üzerinde, iki koylu bir yarımada biçiminde kurulmuştur.Yarımadanın uzunluğu 1.5km. dir.Doğusunda ve batısında iki koyu vardır.Doğusundakine "Büyük Liman", batısındakine ise "Küçük Liman" adı verilir.Yeşilin her tonunun bir arada seyredebildiği, Karadeniz kıyı şeridi ve dağınık tepeler üzerine kurulan Amasra, tarihi turistlik şirin bir liman şehridir.Zonguldak ili ile Kastamonu'nun Cide ilçesi arasında küçük bir ara limandır.
 

Amasra ilçesi, 41-45 derece Kuzey enlemi, 32-35 derece doğu boylamı arasında yer almaktadır.Sınırları: Doğusunda, Kurucaşile ; Batısında Bartın; Kuzeyinde Karadeniz; Güneyi, Bartın-Arıt bucağı ile çevrilidir.Amasra'nın merkezi 25 Hektometrekare olup, köyleriyle birlikte 100 Hm²' yi geçmiş bulunmaktadır.Amasra dağınık tepeler üzerinde kurulan bir kasaba görünümündedir.
 
Yerleşim yerinin büyük çoğunluğu şehir merkezinde yoğunlaşmıştır.Evlerin bir kısmı orman alanları içerisinde yer almaktadır.Binaların büyük çoğunluğu betonarme, kangir, ahşap yapılardan oluşmaktadır.Tarihi evler ise kale içerisindeki yapılarla adeta başka bir tarih oluşturmuştur.Şehirdeki ahşap yapıların sayısı günden güne azalmaktadır.Yeni binalar yapılırken çevredeki arkeolojik ve doğal sit alan göz önüne alınarak gerekli ruhsatlar verilmektedir.
 
Amasra tarihinin çok eski yıllara dayanmakta oluşu, eski yapıların önemini daha da artırmaktadır.Bu özelliğiyle geçmişi tam anlamıyla yaşamak isteyenlerin nostalji şehridir.Tarih ve doğa güzellikleri iç içedir.Amasra limanı son yıllarda yapılan yeni çevre düzenlemeleriyle yolcu gemilerinin ve yatların rahatlıkla yanaşıp konaklayabilecekleri bir duruma getirilmektedir.
 
Koyların arasındaki uzunluk yaklaşık 200m. dir.Büyük limanın karaya doğru sokulmuş olan kısmının genişliği 1200m'dir.Limanın doğu kısmında dik yalı yarlar, kayalıklar vardır.Güney kıyıları ise alçak ve düzlük durumundadır.Bu düzlükte kuzeydoğu rüzgarlarının sürükleyip getirdiği kumlar birikerek 40-50 m. genişliğinde bir plaj meydana getirmiştir.Bu limanda denizin derinliği 1-4m. arasında değişmektedir.
 
Ulaşım durumu, Bartın il merkezine karayolu ile uzaklığı 17km. dir.Amasra Bartın arası deniz yolu ile 10 deniz mili dir.Bartın karayolu ile iç bölgelere deniz yolu ile de kıyılara bağlanmıştır.İstenilen yere gitmek için her an vasıta bulmak mümkündür.
 
Karadeniz kıyılarında dolayısıyla Amasra' da her mevsim hemen hemen yağış alan orta kuşak iklimi görülmektedir.Yağışlar genellikle ilkbahar ve kış aylarında daha da artar.Sıcaklık yönünden kış ayları mutedil, yaz ayları serin geçer.En soğuk ay Şubat ortalama +4 derece, en sıcak ay ise Temmuz ortalama +19 derecedir.Sonbahar uzun sürer Poyraz, Yıldız ve Karayel rüzgarlarına açıktır.
Etiketler : Amasra Hakkında Bilgi

Yazdır Yazıyı Paylaş  Amasra

Yazıya Yapılan Yorumlar

 elif
 26.06.2010
amasra cennet gibi bi yer

 elif
 04.07.2010
amasra çok güzel bi yer böyle bi yerde yaşamayı her şeyden çok isterdim

 elif
 25.10.2010
amasra bi cennet çeşmi cihan söylenecek bütün güzel sözlere layık mükemmel bir yer

  Sizde bu yazıya yorum yapabilirsiniz..
   Adınız :   ( Gerekli )
   Email :   Gösterilmeyecek ( Gerekli )
   Siteniz :  
   Mesajınız :  
  :   ( Yandaki karakterleri girin )
     

 
    ●  Üyelik
Kullanıcı Adı :  
Parola :  
   

    ●  Sponsor Bağlantılar

    ●  Duyuru
Barış Akarsu internet sayfamıza yönetici aranmaktadır. Gönüllü olanlar lütfen site yönetimine ulaşsınlar.

    ●  Bizi Google+ ile takip edin.

    ●  Kategoriler
  ● Barış Akarsu
  ● Amasra
 
    ●  Bağlantılar
  ●  Amasra
  ●  Bartın İnternet Sitesi
  ●  Bartın İnternet Sitesi
  ●  Amasra Haberleri
  ●  Bartın Chat Sohbet
 
    ●  Sayfalar
  ● Barış Akarsu Fotoğrafları - Resimleri
  ● Barış Akarsu Videoları
  ● Barış Akarsu 2010 Festival Fotoğrafları

    ●  Çok Okunan Yazılar
  ● Amasra
  ● Amasra Şiiri
  ● Termik Santral´e HAYIR
  ● Baris Akarsu - Hayatı
  ● Barış'ım
  ● Baris Akarsu - Hayatı İngilizce
  ● Barış Akarsu'nun hobileri
  ● Barış Akarsu Anma Festivali 2-3-4 Temmuz 2010

    ●  Rastgele Yazı

    ●  Özel Video