Amasra Masalsı Güzellikler Diyarı! altAnasayfaAmasra HaberleriNasıl GelirimaltaltaltBize Ulaşın

 Ana Sayfa   |   Chat Sohbet   |   Haberler   |   Şehir Haritaları   |   Fotoğraf Galerisi  Makaleler   |   Videolar

Ana Menü   ANA MENU

 alt
 Amasra Pansiyonları
 Amasra Otelleri
 Amasra Restaurant - Amasra Restaurantları
 Amasra Cafe ve Disco
 Amasra Yat Turları
  Hava : Açık  
Hava Sıcaklığı : 28°C
    Tümü için TIKLAYINIZ  

Amasra Internet Sitesine Hoş Geldiniz.

 
 

  AMASRA MÜZESİ VE TARİHÇESİ

     Amasra'nin antik bir yerlesim merkezi olmasi ve tarihi eser açisindan zengin olmasi nedeniyle burada bir müze kurulmasi zorunlu hale gelmistir.
       Sair-yazar Tahir Karaoguz'un öncülügünde Amasra'ya bir müze kurulmasi için uzun yillar ugrasilmistir. Nihayet 1955 yilinda ilk müze kurularak, Belediye binasinda bir küçük salonda faaliyete geçmistir. Müze 1969'da eski ilkokul binasına tasinmistir. Ancak Amasra'ya yeni bir müze yapilmasi ihtiyaci dogmustur. Insasina 1884'te Bolu mutasarrifi Ismail Kemal Bey tarafindan baslanan, ancak yarim kalan Bahriye mektebi 1975 yilinda Bakanligimizca satin alinarak 1976'da tamamlanmistir. 30.01.1982 tarihinde onarimi tamamlanarak ziyarete açilmistir. Müze tek katli olup burada 2'si arkeolojik, 2'si etnografik olmak üzere, 4 teshir salonu bulunmaktadir. Teşhir salonlarindaki eserlerin büyük bölümü Amasra ve yakin çevresinden derlenmiştir

    

 

1 Nolu Arkeolojik Eser Salonu: Helenistik, Roma, ve Bizans dönemine ait küçük buluntular sergilenmektedir. Mezarlarda ele geçen pismis toprak ve cam koku, gözyasi siseleri, altin ve bronz süs esyaları, ayrica denizden çıkarilan cesitli tipte amphoralar, testiler sergilenmektedir. Yine ayni çaglara ait bronzdan heykelcikler, bilezikler, olta igneleri, haçlar, silahlar, kandiller ve kaplar sergilenmektedir. Bunlarin yani sıra Helenistik, Roma ve Bizans dönemlerine ait altin, gümüs ve bronzdan sikkeler de teshir edilmektedir.


2 Nolu Arkeolojik Eser Salonu: Bu salon tamamen Helenistik, Roma, Bizans ve Ceneviz dönemlerine ait mermer eserlere ayrilmistir. Bu salonda heykeller, heykel baslari, mezar stelleri, kabartmali çesitli mimari parçalar sergilenmektedir.


1 Nolu Etnografik Eser Salonu: Geç Osmanli dönemine ait küçük eserler sergilenmektedir. Bunlar arasinda bakir mutfak kaplari, silahlar, yazim takimlari, samdanlar, mühürler, kantarlar, seramikler ve yüzükler ile Amasra yöresine özgü agaç çekicilik sanatini yansitan kaplar sergilenmektedir.


2 Nolu Etnografik Eser Salonu:
Geç Osmanli Devrine ait yörenin giyim-kusam zevkini yansitan giysiler, gümüs süs esyalari sergilenmektedir. Bu salonda yine ayni döneme ait yatak ve yastik örtüleri, Kuran-i Kerimler, halilar, keseler, ve eski duvar saatleri sergilenmektedir. Ayrica müzenin koridorunda 1852 tarihli saray matbaasinda basılmış bir Akdeniz haritası sergilenmektedir. Müzenin bahçesinde de Helenistik, Roma, Bizans, Ceneviz ve Osmanli dönemine ait tas eserler sergilenmektedir. 

KUM MAHALLESİ SELAHATTİN EYÜCE CADDESİ NO: 16 BARTIN/AMASRA
Tel :    (0378) 315 10 06
Faks : (0378) 315 31 35

NOT:  Pazartesi disinda her gün 08.00-12.00/13.00-17.00 saatlerinde ziyarete açiktir

 
                                         


Bu site
©Ajfe İnternet Hizmetleri Tarafından Yapılmıstır Sitede yayınlanan yazı, fotoğraf, harita, illüstrasyon ve konuların her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilerek dahi alıntı yapılamaz.
2006-2024 Ajfe �nternet Hizmetleri