Amasra Masalsı Güzellikler Diyarı! altAnasayfaAmasra HaberleriNasıl GelirimaltaltaltBize Ulaşın

 Ana Sayfa   |   Chat Sohbet   |   Haberler   |   Şehir Haritaları   |   Fotoğraf Galerisi  Makaleler   |   Videolar

Ana Menü   ANA MENU

 alt
 Amasra Pansiyonları
 Amasra Otelleri
 Amasra Restaurant - Amasra Restaurantları
 Amasra Cafe ve Disco
 Amasra Yat Turları
  Hava :  
Hava Sıcaklığı : °C
    Tümü için TIKLAYINIZ  

    Amasra Salatası hakkında

AMASRA SALATASI

AMASRA SALATASI

  Amasra Salatası Amasra'nın Simgesidir.Öyleki Amasra'nın meşhur Balık Tavasının bile önüne geçmiştir.Salata,özenle seçilmiş 20'nin üzerinde yerel salata malzemesinin ustalıkla yerleştirilerek, özel hazırlanmış sosun katılmasından sonra servise hazır olur.Bir markadır.Google'da (Amasra Salatası) yazarak araştırılırsa 54.000'den fazla sitede adı geçtiği görülecektir. Hatta Amasra Salatası, Amasra dışında,özellikle Ankara'da birçok lokantanın Menüsünde veya Fix Menüsünde aynı isimle yer almakta ve AMASRA BALIK-SALATA Lokantaları açılmaktadır. Amasra Salatası bir sanatkar özeniyle hazırlanarak,çatal batırmaya kıyamayacağınız bir sanat eseri olarak size sunulur.Aşağıda örneğini gördüğünüz gibi, Amasra'da ilk defa Canlı Balık Lokantasında yapımına başlanan Amasra Salatası her lokantada birbirine yakın görünüşte hazırlanarak sunulmaktadır. Ancak, Büyük Limanda Çeşm-i Cihan Lokantası ve Küçük Limanda;özellikle 1945 yılından beri hizmet veren ve ev yapımı turşu ilaveleriyle başlayıp salatayı geliştiren ; (rahmetle anıyoruz) Ayancıklı Mustafa Amcanın (Ayyıldız) oğlu,Celil Ayyıldız'ın yönetiminde işletilen Canlı Balık Lokantasında yaratılan harikayı görmek ve tatmak ayrı bir zevktir. Aslında Amasra Salatası çıktıktan sonra,Çoban Salatası gibi,sebze ağırlıklı diğer salata türleri de Amasra lokantalarından kalktı desek yeridir. Çünkü diğer salataların içinde bulunan malzemelerin tamamı Amasra Salatasında kullanılmakta ve aynı görsellik hiçbir salatada bulunmamaktadır.Bu salata anılarınızda asla unutamıyacağınız ayrı bir yer tutacaktır.Hele bir de Küçük Limanda güneş batarken,ufkun değişik renklere büründüğü akşam vakti; portakal rengini almış güneşin,denizle buluştuğu ve martıların oynaştığı tablo görünümündeki anı izlerken yerseniz.

KULLANILAN MALZEMELER

             Salatalık-domates-havuç-kuru ve yeşil soğan-marul-kırmızı lahana-yeşil biber-piyaz-maydanoz-çükündür-roka-tere-brokoli-semizotu-dereotu-nane-beyaz turp-haşlanmış veya fresh mısır-karışık turşu (içinde mutlaka lahana turşusu ve kırmızı  pancar kökü turşusu olmalı)-limon-elma sirkesi (Yoksa mutlaka Kemal Kükrer Markalı üzüm sirkesi)-tuz-zeytinyağı.

AMASRA SALATASININ HAZIRLANMASI

             Yöresel, 20'nin üzerinde malzeme ile yapılan Amasra Salatasına meşhur dedirten ise; önce lezzeti, sonra lezzeti veren malzemelerin kullanım sırası ile hazırlanış ölçüsü ve biçimi ile malzemeleri düzenli şekilde alta saklayarak, havuca ve turpa ilginç desenler verillip, enfes bir görüntüye dönüştürülmek suretiyle en üste yerleştilerek,göze hitap etmesinde gösterilen ustalıkta yatmaktadır. Ustalara lezzetinin sırrını sorarsanız söylemekten kaçınırlar.Hatır için söyleseler bile,mutlaka gizli bir eksiği vardır.Hadi size lezzette ve damak tadında en büyük etken bir  tüyo vereyim:Yağ,sirke,limon karışımı ayrı bir şişede iyice çalkalanıp;en son tuz ilave edilerek kullanılmalı. Amasra'da, kokusunu hissettiğiniz her balık lokantasında,meşhur Amasra Salatası olmadan yemeğe başlanmaz.Aslında balık gelinceye kadar salatadan eser kalmıyor ya... 

              Bazı sitelerde salatanın yapılışı verilmekte ise de Amasra Salatasının lezzetini asla kimse tutturamaz... Böyle olunca biz de ne kadar tarif versek abesle iştigal etmiş olacağımızdan tarif veremiyoruz.Yapımı size kalmış,eskilerin deyimiyle el izan göz mizan (el hüneri ve göz ölçüsü) usulü yani.Ama  yine de aşağıdaki videoya bir göz atabilirsiniz.

               TABİİ SALATANIN YANINDA BALIK YEMEK DE BİR AMASRA KLASİĞİDİR...

 

MATERIALS USED

             Cucumber-tomato-carrot-dry and green onion-lettuce and red cabbage and green pepper-bean salad-parsley-çükündür-rocket-sweat-broccoli-purslane-dill-mint-white radish-boiled or fresh corn-mixed pickles (in the absolutely pickles, pickled cabbage and red beet root should be)-lemon-apple cider vinegar (Or Marquez is always branded wine vinegar)-salt-olive oil.

..:: AMASRA SALATASI VE AMASRA BALIK TAVA YAPIMI TARİFİ ::..

 

Yazı Kaynak : Amasra Gezisi Resim Kaynak: Google

 
                                         


Bu site
©Ajfe İnternet Hizmetleri Tarafından Yapılmıstır Sitede yayınlanan yazı, fotoğraf, harita, illüstrasyon ve konuların her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilerek dahi alıntı yapılamaz.
2006-2022 ©Turgut MIZRAP