Amasra Masalsı Güzellikler Diyarı! altAnasayfaAmasra HaberleriNasıl GelirimaltaltaltBize Ulaşın

 Ana Sayfa   |   Chat Sohbet   |   Haberler   |   Şehir Haritaları   |   Fotoğraf Galerisi  Makaleler   |   Videolar

Ana Menü   ANA MENU

 alt
 Amasra Pansiyonları
 Amasra Otelleri
 Amasra Restaurant - Amasra Restaurantları
 Amasra Cafe ve Disco
 Amasra Yat Turları
  Hava : Güneşli  
Hava Sıcaklığı : 6°C
    Tümü için TIKLAYINIZ  

 Hongur Virajında Kaza! 15.12.2009

      Hongur virajın da, tekrar kaza oldu. 11 Aralık 2009 tarihinde kum yüklü tır, virajda kaza yaptı. En son, 7 Kasım tarihinde kömür yüklü kamyon ve 11 Kasım 2009 tarihinde bir otomobil, Hongur virajından tarlaya uçmuştu. Hongur virajında; bir ay’da üç kaza oluyor. Ortalama 10 günde bir kaza oluyor. Önlem alınmaması, çok düşündürücü!.

HABER DETAYI
  

Hongur virajın da, tekrar kaza oldu. 11 Aralık 2009 tarihinde kum yüklü tır, virajda kaza yaptı. En son, 7 Kasım tarihinde kömür yüklü kamyon ve 11 Kasım 2009 tarihinde bir otomobil, Hongur virajından tarlaya uçmuştu. Hongur virajında; bir ay’da üç kaza oluyor. Ortalama 10 günde bir kaza oluyor. Önlem alınmaması, çok düşündürücü!.


“Hongur virajı önlem bekliyor” yazısında, “İlk kazayı yapan Hongur Osman’dan ismini alan viraj’da tarlaya çok sayıda araç uçtu” haber yazısına, telefonda mesaj geldi. Telefon mesajında “Faruk abi. Öncelikle Bayram’ın mübarek olsun. O, Hongur virajı Osman Dayımdan değil, İbrahim dedemden hatıradır. Dedem o kazada sakat kaldı.” yazısını okudum.  Öncelikle beni bilgilendiren arkadaşıma, içtenlikle teşekkür ederim. İsim hatasından dolayı, özür dilerim. İstenmeyen bir trafik kazasında, bir sürücü sakat kalıyor, aradan en az 20 yıl geçiyor ama önlem alınmıyor. Yıllar boyu sayısız araç, tarlaya uçuyor. Son bir ay’da, üç kaza oluyor. Önlem alınmaması, çok ama çok düşündürücü! Kış mevsimine girdik. Bartın’dan Amasra’ya gelen insanların, Amasra’dan Bartın’a okumaya giden çocukların, Hongur virajından geçerken, tek bir temennisi var. “Hongur İbrahim virajı, can almasın. Hongur İbrahim virajında, insanlar sakat kalmasın.”


Trafik kazalarının oluşumunda: Taşıt, insan, yol ve çevre koşulları etkendir. Amasra yollarında, özellikle virajlarda meydana gelen kazalarda yol kusur oranı nedir? Bir yetkili, lütfen açıklama yapsa!!!. Hongur virajındaki en son kaza resimlerine bakıldığında, yol kenarında, yaklaşık 50–100 metrekarelik burun alınması, çok mu zor? Yol kenarına bariyer yapılması, çok mu zor? Nasıl olsa, ölümlü bir trafik kazası meydana gelmedi! Peki! Trafik kazasında sakat kalmak, korkutucu değil mi?  Biz, siz, hepimiz, trafik kazasında sakat kalma riski altındayız. Bu riski azaltmak, çok mu zor? Bartın Basını, Amasra antik yolunun ıslah edilmesi için, sürekli haber yazıları yazıyor. Sürekli görsel basın, görüntü veriyor. Kazaların çok sık meydana geldiği bir viraj, ıslah edilemiyor. Çok düşündürücü. Kış mevsimine girdik. Kar, her an yağabilir. Kara buz, her an yapabilir. Bu yolda, Bartın’a okumaya giden, çocuklarımız var. Akşam vakti, anne ve babaların, çocuklarını beklerken görüyorum. Çocukların geliş saatlerinde, gecikme olsa,  anne ve babaların yüzlerindeki endişeyi, net bir şekilde görüyorum. Hongur İbrahim virajındaki ilgisizlik, kar ve buzlanma mücadelesinde de devam edecek mi? Antik yolda; Anne ve babaları rahatlatan, bir çalışma olsa!! Neden; Antik yolda, tehlike arz eden noktalar ıslah edilmiyor? Trafik kazalarının oluşumunu azaltmak için çalışmalar, neden yapılamıyor? 


 1077 imza ile, tehlike arz eden noktaların ıslah edilmesi için Valilik makamına ve Başbakanlık makamına dilekçe vermiştik. Dilekçemize gelen cevabı hatırlayalım. 14.01.2009 tarih ve 00838 sayı T.C. ULAŞTIRMA BAKANLIĞI. Karayolları Genel Müdürlüğü. 15. Bölge Müdürlüğü. Gelen yazıyı, özetlersek. RAPOR: “ Mevcut yolun ıslah çalışmaların yapımında karşılaşılacak ve topografik olumsuzluk nedeniyle uygulanabilirliği bulunmamaktadır”. İmza. 156. Şube şefi. Yol Yapım Arazi Müh. Trafik Baş Müh. Bakım Baş Müh. Etüt Proje Baş Müh. Bölge Müdür Yardımcısı. Ön yazı da ise, şu ifadeler var. “Eski güzergâhın, Karayolları ağından çıkarılarak, köy yolları ağına alınması uygun olmakla birlikte, Turistik yollar ağına alınması da uygun mütala edilmektedir.” İmza. 15. Bölge Müdürü. Kastamonu.  Acaba; Mütala sonrası, Amasra antik yolu, Köy yolları ağına mı alındı??!!.. Antik yolda; Kuşkayası Askersuyu mevkiinde, çok güzel yol ıslah edilme çalışması yapılmıştı. On günde bir çıkan gazetenin “KINA YAKIN!” ifadesi, yol ıslah çalışmalarını durdurdu. Nereye gideceği belli olmayan bir ifade yüzünden mi, yol ıslah çalışması başlayamıyor? On günde bir çıkan gazeteye yazan kişinin, gazetede çıkan yazının, 1. maddesindeki “Sonbaharda, imza veren 1000 kadar Amasralının isteği kötüye kullanılmıştır.” ifadesi. İki çam ağacı için eylem yapan kişinin, ahşap tekne yapımında kesilen binlerce Kestane ağacını gündeme getirmeden, bu ifadelerimi yol ıslah çalışmalarını başlatamıyor? Amasra’nın antik yolunda, Tehlike arz eden noktaların ıslah çalışması, neden başlayamıyor? Neden?.


 


Hongur İbrahim virajı, çok can yakmadan, acilen ıslah edilmesi lazım

  Bookmark and Share   YakınlaştırResetUzaklaştırSon dakika Amasra haberleri için RSS Abonemiz Olun!

Bu Haber 3974 kez okundu. Haber Kaynak :
ZİYARETCİ YORUMLARI YORUM EKLE

BU HABER İÇİN YORUM YAPILMAMIŞ İLK YORUMU SİZ YAPIN!

YORUM EKLEYİN
İsim & Rumuz:
E-Posta:
Zorunlu Değildir.
Yorumunuz:
810373
  ÖNEMLİ NOT:  Bu haberde yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.  Yazılan yorumlardan AMASRA veya Amasram.net hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

 
                                         


Bu site
©Ajfe İnternet Hizmetleri Tarafından Yapılmıstır Sitede yayınlanan yazı, fotoğraf, harita, illüstrasyon ve konuların her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilerek dahi alıntı yapılamaz.
2006-2020 ©Turgut MIZRAP

inegöl Mobilya Alacaklara Müjde...! inegöl Mobilya adına aradığınız herşey burada www.tibasin.com