Amasra Masalsı Güzellikler Diyarı! altAnasayfaAmasra HaberleriNasıl GelirimaltaltaltBize Ulaşın

 Ana Sayfa   |   Chat Sohbet   |   Haberler   |   Şehir Haritaları   |   Fotoğraf Galerisi  Makaleler   |   Videolar

Ana Menü   ANA MENU

 alt
 Amasra Pansiyonları
 Amasra Otelleri
 Amasra Restaurant - Amasra Restaurantları
 Amasra Cafe ve Disco
 Amasra Yat Turları
  Hava : Yağmurlu  
Hava Sıcaklığı : 10°C
    Tümü için TIKLAYINIZ  

 Kalenin taşları oynamaya başladı 21.8.2010

      Helenistik, Arkaik, Klasik, Roma, Bizans, Ceneviz, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait çok sayıda tarihi eserin bulunduğu Amasra'daki tarihi kalede doğal yetişen incir ve defne ağaçlarının kökleri kale taşlarını oynatmaya başladı.

HABER DETAYI
  

Bartın'ın Amasra ilçesinde, MÖ 30 yıllarında Roma döneminde inşa edildiği tahmin edilen Amasra Kalesi'nin surlarında yetişen ağaçlarla kimyasal mücadele başlatılacak. Edinilen bilgiye göre, Cenova armaları, örgülerde kullanılan kartal ve öküz başı benzeri figürlü taşları ve Ortaçağ savunma sistemlerinin belirli ölçüde korunabildiği yapısıyla tarihi eserler arasında özgün örnek oluşturan Amasra Kalesi'nin surlarında çok sayıda ağaç yetişiyor. Helenistik, Arkaik, Klasik, Roma, Bizans, Ceneviz, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait çok sayıda tarihi eserin bulunduğu Amasra'daki tarihi kalede doğal yetişen incir ve defne ağaçlarının temizlenerek surların daha iyi görünmesi planlanıyor. Kale içi ve Boztepe denilen iki kısımdan oluşan kaledeki ağaçların köklerine ulaşılamadığından kimyasal mücadele başlatılması için başvurulan Kültür ve Turizm Bakanlığından onay bekleniyor.

KALENİN BOZULMASINDAN KORKUYORUM

Amasra Belediye Başkanı Emin Timur, Bartın Manşet Gazetesi'ne yaptığı açıklamada, kale surlarında yetişen ağaçların tarihi yapıların görüntüsünü kapattığını, turistik değerine de olumsuz yansıdığını söyledi. Özellikle Küçük Liman mevkisinden görünen kale surlarının, ağaçlar nedeniyle kapandığını anlatan Timur, şöyle konuştu: Amasra kalesi gerçekten Türkiye'nin önemli kalelerinden bir tanesi. Ve bu kale, içerisinde Boztepe ve Kaleiçi olmak üzere iki tane mahalle barındırıyor. İçinde 2 tane mahalle barındıran bir kale Türkiye'de herhalde başka yok. Roma döneminden kalan ve Bizans döneminde de zaman zaman tamir edilmiş bu kalenin her tarafından sarmaşıklar, incir ve defne ağaçları yetişiyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın bu ağaçların yok edilmesi konusunda bir çalışma içinde olduğunu biliyoruz ve yakın zamanda gerçekleşmesini umut ediyoruz. Bu kalenin hemen kurtarılması gerekiyor. Ağaç köklerinin büyümesi ile kale taşları da oynamaya başladı ve ben kalenin bozulmasından korkuyorum. Belediye olarak biz temizleyelim dedik ama ona da müsaade edilmedi. Yaklaşık 25 yıldır temizlik yapılmayan kalede yine aynı yaşta ağaçlar bulunuyor. Bu ağaçların temizlenmesi özel bir uygulama gerektiriyor. Sadece ağacı dibinden kesmek yetmez. Çünkü kökü orada duruyor ve daha gür şekilde çıkıyor. Bu ağaçların temizliği için özel bir uygulama yapılması gerekir diye düşünüyorum. Şu anda bakanlık düzeyinde yaptığımız girişimlerin sonucunu bekliyoruz."
Haber:S.Bostancı 

  Bookmark and Share   YakınlaştırResetUzaklaştırSon dakika Amasra haberleri için RSS Abonemiz Olun!

Bu Haber 3856 kez okundu. Haber Kaynak : http://www.bartin.info
ZİYARETCİ YORUMLARI YORUM EKLE

BU HABER İÇİN YORUM YAPILMAMIŞ İLK YORUMU SİZ YAPIN!

YORUM EKLEYİN
İsim & Rumuz:
E-Posta:
Zorunlu Değildir.
Yorumunuz:
604961
  ÖNEMLİ NOT:  Bu haberde yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.  Yazılan yorumlardan AMASRA veya Amasram.net hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

 
                                         


Bu site
©Ajfe İnternet Hizmetleri Tarafından Yapılmıstır Sitede yayınlanan yazı, fotoğraf, harita, illüstrasyon ve konuların her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilerek dahi alıntı yapılamaz.
2006-2020 ©Turgut MIZRAP

inegöl Mobilya Alacaklara Müjde...! inegöl Mobilya adına aradığınız herşey burada www.tibasin.com