Amasra Masalsı Güzellikler Diyarı! altAnasayfaAmasra HaberleriNasıl GelirimaltaltaltBize Ulaşın

 Ana Sayfa   |   Chat Sohbet   |   Haberler   |   Şehir Haritaları   |   Fotoğraf Galerisi  Makaleler   |   Videolar

Ana Menü   ANA MENU

 alt
 Amasra Pansiyonları
 Amasra Otelleri
 Amasra Restaurant - Amasra Restaurantları
 Amasra Cafe ve Disco
 Amasra Yat Turları
  Hava : Parçalı Bulutlu, Yağış Yok  
Hava Sıcaklığı : 20°C
    Tümü için TIKLAYINIZ  

     Amasra Kuş Kayası Anıtı

AMASRA KUŞ KAYASI YOL ANITI

KUŞ KAYASI

   Kuşkayası-Yol Anıtı M.S. 41-54 tarihleri arasında Roma İmparatoru Tiberius Germanicus Cladius zamanında Bithynis Pontus Valiliği’ne atanan Gais Julius Aeuilb tarafından, bölgenin, ‘karayolu dinlenme yeri’ olduğunu belirtmek için inşaha edilmistir Kemerli bir niş içine oyma tekniği ile yapılan anıtta toga giyimli bir insan figürü ve nişin sağındaki sütunun üzerinde kartal motifinin yer aldığını belirten Göçmen, “Buradaki kartal, Roma askerlerinin sınırsız gücünü temsil etmektedir. İki kitabesi bulunan anıtın Anadolu’da benzeri bulunmuyor. Anadolu’da benzeri bulunmayan Roma dönemine ait Kuşkayası - Yol Anıtı, çok sayıda yerli ve yabancı turistin uğrak yeri. Ülkemizin önemli tarihi eserlerinden biri konumunda olan ve kayaların oyulmasıyla oluşturulan anıt, ne yazık ki bazı definecilerin çevresinde yaptığı kazı çalışmaları nedeniyle zarar görmüştür Kültür Bakanlığı’nın 2000 yılında yaklaşık 5 milyar liraya ışıklandırdığı ve çevre düzenlemesi için 1 milyar lira harcanan anıt, müze müdürlüğümüz tarafından koruma altına alındı. Roma döneminden kalan ve karayolu anıtı olarak anılan bu tarihi eser, önemli kanıtlardan birini oluşturmakta. İtalyanlar burayı restore etmek için beklemekteler, ancak bunun için Bakanlık’tan halen onay çıkmış değil sizde şirin ilçemiz Amasra`ya gelmeden kuşkayası yol anıtına çıkabilir bakacak tepesinden o inanılmaz manzaraya sahitlik edebilirsiniz..

BİRD REGİSRATİON PERİOD

   Anno Domini Kuşkayası-Way Monument 41-54 between the Roman Emperor Tiberius Germanicus Claudius timely Bithynis Pontus governorship assigned Gais Julius Aeuilb by the region's 'road resting place' as to indicate inşaha been arched niche in carving techniques and the monument at the toga-dressed human figure and niche eagle motifs located on the right column indicates the Immigrant, "The eagle represents the unlimited power of the Roman soldiers. The other two inscriptions are no monuments in Anatolia. Roman Anatolia Kuşkayası not like - Road Monument, a large number of popular destinations for both local and foreign tourists. Our country's important historical one in the position and rocks carved created the monument, unfortunately, some treasure hunters around his excavation work due to damaged, the Ministry of Culture in 2000, approximately five billion pounds lit his and landscaping for the one billion pounds spent on the memorial, museum director by our protection was under. The road from the Roman period and referred to as historical monuments, creating one of the important evidence. Waiting to be restored to the Italians here, but check it out from the Ministry still has not come in you cute or without `kuşkayası Amasra county roads may be to look at from the top of the monument that you can witness amazing views ..

 

 
                                         


Bu site
©Ajfe İnternet Hizmetleri Tarafından Yapılmıstır Sitede yayınlanan yazı, fotoğraf, harita, illüstrasyon ve konuların her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilerek dahi alıntı yapılamaz.
2006-2022 Turgut MIZRAP