Amasra Masalsı Güzellikler Diyarı! altAnasayfaAmasra HaberleriNasıl GelirimaltaltaltBize Ulaşın

 Ana Sayfa   |   Chat Sohbet   |   Haberler   |   Şehir Haritaları   |   Fotoğraf Galerisi  Makaleler   |   Videolar

Ana Menü   ANA MENU

 alt
 Amasra Pansiyonları
 Amasra Otelleri
 Amasra Restaurant - Amasra Restaurantları
 Amasra Cafe ve Disco
 Amasra Yat Turları
  Hava : Güneşli  
Hava Sıcaklığı : 7°C
    Tümü için TIKLAYINIZ  

 Maden İşçileri Tekel İşçilerine Destek Verdi 25.12.2009

      Türkiye Taşkömürleri Kurumu (TTK) Bartın Amasra Müessese Müdürlüğü'ndeki maden işçileri, Tekel işçilerine destek vermek için basın açıklaması düzenledi. GMİS Amasra Şube Başkanı Hakkı Arslan, Tekel işçileri ile dayanışma içinde olacaklarını söyledi.

HABER DETAYI
  

Türkiye Taşkömürleri Kurumu (TTK) Bartın Amasra Müessese Müdürlüğü'ndeki maden işçileri, Tekel işçilerine destek vermek için basın açıklaması düzenledi. GMİS Amasra Şube Başkanı Hakkı Arslan, Tekel işçileri ile dayanışma içinde olacaklarını söyledi.

Bartın'ın Amasra ilçesindeki Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Amasra Şube Başkanlığı tarafından Tekel işçilerine destek amacıyla basın açıklaması düzenlendi. GMİS Amasra Şube Başkanı Hakkı Arslan, tekel işçilerine yapılan kaba kuvveti kınadı. Arslan, Tekel işçileri ile dayanışma için eylem günü ilan ettiklerini belirterek şöyle konuştu: "AK Parti Bartın İl Başkanlığı önünde eylem yapacağız. Bu eylem 4 hafta boyunca Cuma günleri artarak devam edecek. AK Parti hükümeti çalışanların hak ve taleplerine

karşı sağduyu ve nezaketten uzak, kaba ve şiddet içeren davranışlarda bulundu. Çatışma ortamı oluşturulmak isteniyor. Tekel ve itfaiye işçilerine, seslerini duyurmak için yaptıkları eylemlerde güvenlik güçlerince su, biber gazı sıkılarak ve cop kullanarak şiddet uygulandı."

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı'nın dolayısıyla hükümetin, asgari ücret tespit komisyonunda işçi temsilcilerine karşı umursamaz tavrını sürdürdüğünü anlatan Arslan, şunları söyledi: "Sendikalarımız asılsız suçlamalarla karşılaşmıştır. Tüm iş yerlerimizi kuşatan taşeron uygulaması ile işçilerimize köle muamelesi yapılmasına izin veren hükümet, daha ileri bir adım atarak kamuoyunda, 'Kiralık İşçilik' olarak bilinen özel istihdam bürolarının kurulması için çalışmaktadır. Cumhurbaşkanı'nın vetosuna rağmen

hükümet ısrar etmektedir. Açıkça görülüyor ki, bir yandan işçilerin örgütlenmesi engelleniyor, öte yandan örgütlü işçileri, yani sendikalarımızı dağıtacak düzenlemeler yapıyorlar. Sendikalar Yasasını değiştirme çalışmaları var ve bu konuda da sendikaların uyarıları dikkate alınmıyor. Kıdem tazminatını kaldırma niyetleri olanlar bunu sık sık yineliyor ve çalışanları rahatsız ediyorlar. Biz, bugün bir kez daha Türk -İş önderliğinde hükümeti uyarıyoruz. İşçilerle, emekçilerle kavga etmek, onları yok saymak ve

tek taraflı karar almak hiçbir hükümete yarar sağlamamıştır. İşyerlerinde barışı bozarak üretimi ve verimliliği düşürmek, ne işverene, ne kurumlara, ne de ülke ekonomisine yarar sağlar."

ONLAR YAN GELİP YATMIYOR

GMİS Amasra Şube Başkanı Hakkı Arslan, Hükümet'in 4-C uygulamasına son vermesi gerektiğini söyledi.

Tekel işçilerinin özlük haklarının kaldırılmasını istemediklerini anlatan Arslan, sözlerine şöyle devam etti: "4-C uygulaması ile maaşları azalıyor, yılın 10 ayında çalıştırılıyorlar, kıdem tazminatlarını ve diğer sosyal haklarını kaybediyorlar. Tekel işçileri, kendilerine iş verilmesini ve bugün kıt kanaat geçindikleri maaşlarının kesilmemesini istiyor. Köy Hizmetleri, bazı belediyelere ve İl Özel İdarelerine devredildikten çalışanlarının hakları nasıl korunduysa kendi haklarının da korunmasını

istiyorlar. Onlar yan gelip yatmak değil çalışmak istiyor ve kazanılmış haklarını koruma mücadelesi veriyorlar. Biz de onların bu haklı mücadelesine destek veriyoruz. Ankara'da eylemde bulunan arkadaşlarımıza sendikamız misafirhanesini açtık. Sağlık sorunlarının çözümü için yardımcı oluyoruz."

GMİS Amasra Şube Başkanı Hakkı Arslan, şeker, enerji ve liman işletmelerinin özelleştirmelerinin de durdurulmasını istedi.

  Bookmark and Share   YakınlaştırResetUzaklaştırSon dakika Amasra haberleri için RSS Abonemiz Olun!

Bu Haber 4887 kez okundu. Haber Kaynak : http://www.haberfx.net
ZİYARETCİ YORUMLARI YORUM EKLE

BU HABER İÇİN YORUM YAPILMAMIŞ İLK YORUMU SİZ YAPIN!

YORUM EKLEYİN
İsim & Rumuz:
E-Posta:
Zorunlu Değildir.
Yorumunuz:
944529
  ÖNEMLİ NOT:  Bu haberde yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.  Yazılan yorumlardan AMASRA veya Amasram.net hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

 
                                         


Bu site
©Ajfe İnternet Hizmetleri Tarafından Yapılmıstır Sitede yayınlanan yazı, fotoğraf, harita, illüstrasyon ve konuların her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilerek dahi alıntı yapılamaz.
2006-2020 ©Turgut MIZRAP

inegöl Mobilya Alacaklara Müjde...! inegöl Mobilya adına aradığınız herşey burada www.tibasin.com