Amasra Masalsı Güzellikler Diyarı! altAnasayfaAmasra HaberleriNasıl GelirimaltaltaltBize Ulaşın

 Ana Sayfa   |   Chat Sohbet   |   Haberler   |   Şehir Haritaları   |   Fotoğraf Galerisi  Makaleler   |   Videolar

Ana Menü   ANA MENU

 alt
 Amasra Pansiyonları
 Amasra Otelleri
 Amasra Restaurant - Amasra Restaurantları
 Amasra Cafe ve Disco
 Amasra Yat Turları
  Hava : Parçalı Bulutlu, Yağış Yok  
Hava Sıcaklığı : 20°C
    Tümü için TIKLAYINIZ  

     Amasra Osmanlı Hamamı

OSMANLI HAMAMI

AMASRA OSMANLI HAMAMI

      Osmanlı hamamının ne zaman ve kim tarafından yapıldığı bilinmemektedir ancak XVI yüz yıl sonlarında yapıldığı tahmin edilmektedir.
      Hamamın soğukluk bölümü yıkılmış olup, Ilıklığı, üç kurnalı yıkanma odası, giriş halveti, dinlenme makatı ve holü, sıcak ve soğuk su hazne bölümleri sağlamdır. Ilıklık bir orta kubbe ve iki yarım kubbe ile örtülüdür. Dört köşede görülen biyeler Anadolu Beylikleri Dönemi mimarisini hatırlatmaktadır. Evliya Çelebi hamamdan “ Bir Hamam-ı Dilküşa” ( gönül açıcı, ferah hamam ) diye söz etmiştir.

 

     When the Ottoman bath was built and by whom is unknown but is believed to have been made at the end of XVI century.
    Cooling section of the baths have been demolished, warmth, a three-tap, washing room, input Khalwati, recreation hall, and rectum, provide hot and cold water tank is part of. Warm room and a central dome is covered with two half-domes. Binding observed in the four corners of the architecture reminds the Lausanne period. Evliya Celebi from Bath "Hamam-ı Dilküşa One" (heart-breaking, spacious baths) has been referred to.

 
 

 
                                         


Bu site
©Ajfe İnternet Hizmetleri Tarafından Yapılmıstır Sitede yayınlanan yazı, fotoğraf, harita, illüstrasyon ve konuların her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilerek dahi alıntı yapılamaz.
2006-2022 Turgut MIZRAP