Amasra Masalsı Güzellikler Diyarı! altAnasayfaAmasra HaberleriNasıl GelirimaltaltaltBize Ulaşın

 Ana Sayfa   |   Chat Sohbet   |   Haberler   |   Şehir Haritaları   |   Fotoğraf Galerisi  Makaleler   |   Videolar

Ana Menü   ANA MENU

 alt
 Amasra Pansiyonları
 Amasra Otelleri
 Amasra Restaurant - Amasra Restaurantları
 Amasra Cafe ve Disco
 Amasra Yat Turları
  Hava : Yağmurlu  
Hava Sıcaklığı : 10°C
    Tümü için TIKLAYINIZ  

 Tarlaağzı uygun değil ama 19.7.2010

      Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, hafta sonunda geldiği Bartın’da termik santral sorularını da yanıtladı. Bakan Eroğlu, ''Burada santral için şartlar uygun olursa elbette vereceğiz. Biz, 'koruma, kullanma dengesi, çevre, insan sağlığı ve tahribatı açısından herhangi mani olmayan bir yere yatırım yapılsın' diyoruz” dedi. Bu arada Hattat Holding’in sahibi Mehmet Hattat ve Çevrecilerde Bakan Eroğlu ile basına klapalı görüşme yapı.

HABER DETAYI
  

Bartın hafta sonunda oldukça hareketli bir gün geçirdi. Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, "termik santral" gölgesindeki Bartın ziyaretinde oldukça önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Eroğlu, Bartın Valisi İsa Küçük'ü makamındaki ziyarette gazetecilerin, 'Amasra'ya kurulması düşünülen termik santral' ile ilgili sorusunu yanıtladı. Eroğlu, "Biz Çevre ve Orman Bakanlığıyız, çevreyi korumak durumundayız. Herhalde çevreyi sizden daha çok düşünüyoruz. Şimdi bizim 6 tane şartımız var. Bu şartların sağlanması, uygun yer olması, istihdama katkı vermesi, buradan çıkarılan kömürün yanı sıra en ileri teknolojinin kullanılması, dışarıdan kömür getirerek yapmaması lazım. Hava kirliliği açısından da özellikle otomatik kontrollü son sistem gibi şartlar var. Zaten izin verecek olsaydık şimdiye kadar çoktan verirdik. Şirketin kurmayı düşündüğü Tarlaağzı dediğimiz o bölgenin santral için uygun olmadığını düşünüyorum. Başka alanlar var, firma kabul etmiyor. Ben o bölgeyi gezdim, gördüm ve uygun olmadığı kanaatindeyim. Uygun yer olduğu zaman vereceğiz, olmadığında da vermeyeceğiz. Elbette Bu ülkenin enerjiye, istihdama ihtiyacı var, yerli kaynakların kullanılması lazım. Ama çevreye zarar veren, turizmi engelleyen ithal kömür kullanılmasına müsaade etmeyeceğiz. Çevreci bir bakan olarak elbette bunları düşünüyoruz" dedi. Eroğlu, 'sizce Amasra uygun bir yer midir?' sorusu karşısında ise ''Bu ilmi bir şeydir, ayak üstü konuşulmaz, polemiğe lüzum yok. Ben Amasra diye bir şey söylemedim. Amasra'nın göbeğinde olacak değil herhalde" diye konuştu. Bu arada Çevre ve Orman Bakanlığı'nın Hema'ya önerdiği Delikliburun'u istemediği ve Tarlaağzın'da ısrarlı olduğu öğrenildi.

UYGUN YERE YATIRIM YAPILSIN DİYORUZ

Bir gazetecinin, '6 şart dediniz, 7. şart olarak kamuoyunun sesine kulak verir misiniz?' şeklindeki sorusuna Eroğlu, ''Burada santral için şartlar uygun olursa elbette vereceğiz. Biz, 'koruma, kullanma dengesi, çevre, insan sağlığı ve tahribatı açısından herhangi mani olmayan bir yere yatırım yapılsın' diyoruz. O zaman niye elektrik kullanıyorsun? Öbür tarafta vatandaşın bulunduğu yerdeki santralden üretilen elektriği kullanacaksın, sen burada uygun alan olduğu zaman müsaade etmeyeceksin. Böyle saçma bir şey olur mu?" dedi. Bakan Eroğlu, 'sizce Amasra uygun bir yer midir?' sorusu karşısında ise ''Bu ilmi bir şeydir, ayak üstü konuşulmaz, polemiğe lüzum yok. Ben Amasra diye bir şey söylemedim. Amasra'nın göbeğinde olacak değil herhalde. En uygun yer neresi ise orası verilir, uygun değilse verilmez. Medyamızın yaptığı, cümlenin bütünlüğünü ele almayıp, mutfakta olan arkadaşlar cımbızla bir kelimeyi çekiyor, bizim söylediğimizle hiçbir alakası yok. İlmi olarak burada ne yapılması gerekiyorsa, o yapılacak'' şeklinde yanıtladı.

TERÖR BELASI, YATIRIMLARI ENGELLEMEK İSTİYOR

Gazetecilerin, açılım ile ilgili soru üzerine Eroğlu, şunları söyledi:''Kardeşim açılım dediğin; milli birlik, beraberlik, kardeşlik bağlarını güçlendirme projesidir. Bu terör belasının sona erdirilmesi, en azından oradaki terör örgütü PKK ile doğudaki kardeşlerimizin bağlarının kopartılması, istismarın önlenmesi, açılım bu. Birlikte asırlarca beraber yaşamış, kız alıp vermişiz, kardeşiz. Dolayısıyla birlik ve beraberliğimizi daha da güçlendirecek projedir, başka da bir gayesi yoktur. Tabi ki terör belası, büyük bir beladır. Bu bela, ilk önce o bölgedeki insanlarımızı rahatsız ediyor. Orada yapmak isteğimiz yatırımı engellenmek istiyor. 'Su verelim' diye baraj yapmak istiyoruz, iş makinesini yakıyor. Acaba terör örgütü PKK kime zarar veriyor? O bölgedeki kardeşlerimiz ve vatandaşlarımıza zarar veriyor. O bakımdan referanduma da 'evet' diyecek, evet mührüne basacağız.''. 
Haber:S.Bostancı

  Bookmark and Share   YakınlaştırResetUzaklaştırSon dakika Amasra haberleri için RSS Abonemiz Olun!

Bu Haber 3948 kez okundu. Haber Kaynak : http://www.bartin.info
ZİYARETCİ YORUMLARI YORUM EKLE

BU HABER İÇİN YORUM YAPILMAMIŞ İLK YORUMU SİZ YAPIN!

YORUM EKLEYİN
İsim & Rumuz:
E-Posta:
Zorunlu Değildir.
Yorumunuz:
914468
  ÖNEMLİ NOT:  Bu haberde yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.  Yazılan yorumlardan AMASRA veya Amasram.net hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

 
                                         


Bu site
©Ajfe İnternet Hizmetleri Tarafından Yapılmıstır Sitede yayınlanan yazı, fotoğraf, harita, illüstrasyon ve konuların her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilerek dahi alıntı yapılamaz.
2006-2020 ©Turgut MIZRAP

inegöl Mobilya Alacaklara Müjde...! inegöl Mobilya adına aradığınız herşey burada www.tibasin.com