Amasra Masalsı Güzellikler Diyarı! altAnasayfaAmasra HaberleriNasıl GelirimaltaltaltBize Ulaşın

 Ana Sayfa   |   Chat Sohbet   |   Haberler   |   Şehir Haritaları   |   Fotoğraf Galerisi  Makaleler   |   Videolar

Ana Menü   ANA MENU

 alt
 Amasra Pansiyonları
 Amasra Otelleri
 Amasra Restaurant - Amasra Restaurantları
 Amasra Cafe ve Disco
 Amasra Yat Turları
  Hava : Hafif Yağmurlu  
Hava Sıcaklığı : 8°C
    Tümü için TIKLAYINIZ  

 Termik Santral`e ilk tepki Tunç`tan 24.12.2009

      Hattat Holding A.Ş. Tarafından Amasra Gömü ve Tarlaağzı Köyleri Sınırları İçerisinde Yapılması Planlanan Termik Santral Entegre Projesi ÇED Sürecinin başladığını bartin.info sitesinden öğrenen Bartın`dan ilk tepkiler gelmeye başladı. Ak Parti Bartın Milletvekili Av.Yılmaz Tunç, ÇED sürecinin başlamasının Termik Santral yapılacağı anlamına gelmediğini belirterek, herşeyin yasal süreç içinde geliştiğini belirtti.

HABER DETAYI
  

MİLLETVEKİLİ YILMAZ TUNÇ TERMİK SANTRAL İÇİN YAPILAN ÇED BAŞVURUSU HAKKINDA AÇIKLAMA ÇED BAŞVURUSU TERMİK SANTRAL YAPILACAĞI ANLAMINA GELMEZ,HALKIMIZIN GÖRÜŞLERİ ALINACAK

Ak Parti Bartın Milletvekili Av. Yılmaz TUNÇ; "Hattat Holdingin kurmayı planladığı Termik Santral için ÇED Başvurusunda bulunmuş olmasının, Termik Santral için izin verildiği anlamına gelmemektedir, ilgili firmanın kendisinin hazırlayıp Çevre ve Orman Bakanlığına sunduğu ÇED başvuru dosyası Bakanlıkça incelenecek, ÇED Raporu için gerekli olan halkın katılımı toplantıları ve diğer süreçler neticesinde ortaya çıkan durum değerlendirilerek ÇED Başvurusunun reddine ya da uygunluğuna karar verilecektir" dedi.

Milletvekili TUNÇ, ÇED Başvuru dosyasının Valilik internet sitesinden yayınlanmasının ardından basında yer alan "termik santral geliyor" şeklindeki açıklamaların yanlış anlamalara sebebiyet verebileceğini belirterek, başvurunun Valilik internet sitesinden duyurulmasının yasal bir zorunluluk olduğunu, kamuoyunun bu konuda bilgilendirilmesinin amaçlandığını ve kamuoyunun bu konudaki tepkilerinin alınacağını ve buna göre ÇED sürecinin olumlu ya da olumsuz neticelendirileceğini söyledi.

Ak Parti Bartın Milletvekili Av.Yılmaz TUNÇ, her şeyin yasal prosedür içerisinde gerçekleştirildiğini belirterek, çevreye zarar verecek bir faaliyete izin verilmesinin hem yasalarımız hem de imzaladığımız uluslar arası sözleşmeler gereğince mümkün olmadığını, Çevre Kanununu çıkaran, Çevre ile ilgili Uluslar arası anlaşmaları imzalayan bir iktidar bu önemli konuda da Bartın halkının görüşlerini ön planda tutacaktır dedi.

Gerçekleştirmeyi planladıkları faaliyetleri sonucu, çevre sorunlarına yol açabilecek kurum, kuruluş ve işletmelerin çevreye yapabileceği tüm olumsuz etkileri göz önünde bulundurularak, çevre kirlenmesine sebep olabilecek artık ve atıkların ne şekilde zararsız hale getirileceğini ve bu hususta alınacak tedbirleri belirten rapor ve faaliyetle ilgili proje tanıtım dosyasını Çevre ve Orman Bakanlığına sunmalarının zorunlu olduğunu belirten Milletvekili TUNÇ: Bakanlıkça kurulan İnceleme Değerlendirme Komisyonu önce, halkı yatırım hakkında bilgilendirmek, projeye ilişkin görüş ve önerilerini almak üzere proje sahibi tarafından projenin gerçekleştirileceği yerde Bakanlık ile mutabakat sağlanarak belirlenen tarihte, halın katılımı toplantısını düzenleyeceğini söyledi.

Çevresel Etki Değerlendirmesi Raporunu incelemek isteyenlerin, Bakanlık merkezinde veya İl Çevre ve Orman Müdürlüğünde duyuru tarihinden itibaren raporu inceleyerek proje hakkında Bakanlığa veya Valiliğe görüş bildirebileceklerini belirten Milletvekili TUNÇ; Valiliğe bildirilen görüşlerin Bakanlığa iletileceğini, Bu görüşlerin Bakanlıktaki komisyon tarafından dikkate alınacağını ve Nihai ÇED Raporu ile diğer belgelerin Bakanlığa sunulmasını takiben, inceleme Değerlendirme Komisyonu'nun Rapor hakkındaki kararını esas alarak, Bakanlık "ÇED Olumlu Karan" ya da "ÇED Olumsuz Karan" vereceğini söyledi.

Milletvekili TUNÇ, bu konuda söyleyecek sözü olanların, itirazı olanların görüş ve önerilerini, tepkilerini yasal prosedür içerisinde yetkili kurum ve kuruluşlara aktarması gerektiğini belirterek; "bu görüşler Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından dikkate alınarak karar verilecektir, ÇED Başvurusu termik santral yapılacağı anlamına gelmemektedir, yapılan iş halkımızın bu konudaki görüşlerini almaktan ve çevreye etkilerini bilimsel ve teknik olarak araştırmaktan ibarettir" dedi.

  Bookmark and Share   YakınlaştırResetUzaklaştırSon dakika Amasra haberleri için RSS Abonemiz Olun!

Bu Haber 4043 kez okundu. Haber Kaynak : http://www.bartin.info
ZİYARETCİ YORUMLARI YORUM EKLE

BU HABER İÇİN YORUM YAPILMAMIŞ İLK YORUMU SİZ YAPIN!

YORUM EKLEYİN
İsim & Rumuz:
E-Posta:
Zorunlu Değildir.
Yorumunuz:
471995
  ÖNEMLİ NOT:  Bu haberde yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.  Yazılan yorumlardan AMASRA veya Amasram.net hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

 
                                         


Bu site
©Ajfe İnternet Hizmetleri Tarafından Yapılmıstır Sitede yayınlanan yazı, fotoğraf, harita, illüstrasyon ve konuların her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilerek dahi alıntı yapılamaz.
2006-2020 Ajfe İnternet Hizmetleri

inegöl Mobilya Alacaklara Müjde...! inegöl Mobilya adına aradığınız herşey burada www.tibasin.com